Przejdź do treści

Łucznicy

Koncepcja Przemysław Jastrząb, współpraca Kasper Helbin. Autorzy będą wdzięczni za wszelkie uwagi, korekty i propozycje [email protected]


"Adam"

1 Wynalazek łuku pojawił się w Afryce (ok. 70.000 lat temu), niedługo potem stał się – poza narzędziem polowań – również bronią, czego dowodzą np. rysunki naskalne w hiszpańskiej jaskini Cueva del Roure w pobliżu Morella la Vella koło Walencji.



Izmael

2 Biblijny łucznik, występuje w Księdze Rodzaju Starego Testamentu, zaś w Koranie jest przedstawiony jako pierwszy z proroków islamu i praojciec wszystkich Arabów, najstarszy syn patriarchy Abrahama, wygnany przez ojca za drwiny z brata Izaaka na pustynię, gdzie dorósł i stał się dobrym łucznikiem.


Artemida

3 Artemida (gr. Artemis, łac. Diana) to bogini łowów, przyrody, płodności; w sztuce przedstawiano ją z łukiem i kołczanem ze strzałami. Słowiańskim odpowiednikiem była Dziewanna, pierwszy raz wymieniona w XV w. przez Jana Długosza.


Kupidyn

4 Rzymski bóg miłości Amor (gr. Eros), przedstawiany jako uskrzydlony piękny młodzieniec z łukiem i strzałą, którą godzi w zakochanych, by ich ze sobą złączyć; w czasach późniejszych częściej pokazywany jako pulchne niemowlę i nazywany Kupidynem.


Toxotes

5 Centaur Toxotes według greckiego mitu przeniesiony został między gwiazdy i utworzył konstelację Strzelca. Tym samym mianem określano w wojskach starożytnych Greków lekkozbrojnego, którego główną bronią był łuk.


Houyi

6 Houyi (lub Yi) to postać z mitologii chińskiej, doskonały łucznik, mąż bogini Księżyca Chang’e. Według najpopularniejszego mitu, gdy pewnego razu na niebo wzeszło jednocześnie dziesięć słońc, zestrzelił z łuku dziewięć z nich tak, że odtąd na niebie świeci tylko jedno.


Minamoto

7 Minamoto no Tametomo (1139-1170) był japońskim samurajem, ale też postacią częściowo legendarną. Podobno jedną strzałą zatopił cały statek, a jego lewa ręka była o 15 cm dłuższa od prawej, co pozwalało mu na dłuższe naciągnięcie łuku i oddawanie mocniejszych strzałów.


Czyngis

8 Czyngis Chan (1162-1227) po zdobyciu Pekinu i pokonaniu wojsk rusko-połowieckich rozpoczął mongolski marsz ku Europie – armie złożone z wojowników na koniach, z których każdy prowadził 5-6 koni i wyposażony był w 2 łuki i 3 kołczany pełne strzał, siejąc postrach przeszły niedaleko stąd kierując się do pola bitwy pod Legnicą w 1241 r.


Robin

9 Robin Hood, legendarny obrońca uciśnionych w Anglii, który wraz z kompanami zamieszkiwał w lesie Sherwood i walczył przeciw despotycznemu szeryfowi z Nottingham. Za najbardziej prawdopodobny pierwowzór bohatera uznaje się Robina Hode’a, dzierżawcę u arcybiskupa Yorku, wyjętego spod prawa w 1225 r.


Wilhelm

10 Wilhelm Tell (XIII/XIV w.), legendarny szwajcarski bohater narodowy z kantonu Uri, został zmuszony do oddania strzału z kuszy (lub łuku) do jabłka ustawionego na głowie własnego syna, jego nieposłuszeństwo zachęciło ludność do buntu, który stanowił podstawę Konfederacji Szwajcarskiej.


Atlahua

11 Atlahua, aztecki bóg wody, rybak i łucznik. Aztekowie modlili się do niego, gdy w wodzie doszło do śmierci, np. podczas podboju Tenochtitlan (obecne miasto Meksyk) przez Hernana Corteza.


Horacy

12 Horace A. Ford (1822-1880), najwybitniejszy łucznik brytyjski i jeden z najlepszych łuczników wszechczasów, autor podręcznika łucznictwa z 1856 r., który spopularyzował łucznictwo jako sport. Od 1849 r. zdobył 11 kolejnych tytułów mistrzowskich, a ustanowiony przez niego rekord przetrwał ponad 70 lat.


Ishi

13 Ishi (1861-1916), prawdopodobnie ostatni znany członek ludu Yana ze szczepu Yahi zamieszkującego Kalifornię, w wieku 50 lat został „odkryty przez cywilizację zachodnią” i badany na Uniwersytecie w Berkeley, zawdzięczamy mu wiedzę o życiu łowców i zbieraczy oraz poznanie technologii wyrobu łuków i strzał Indian północnoamerykańskich.


Hubert

14 Hubert Van Innis (1866-1961), belgijski łucznik, z wykształcenia architekt, wielokrotny medalista olimpijski (6 złotych i 4 srebrne medale), mimo iż wystartował tylko w Paryżu (1900) i Antwerpii (1920) - wówczas jednak rozgrywano więcej konkurencji łuczniczych np. taką, w której zawodnicy strzelali do tarczy ustawionej na wysokości 28 metrów.


Howard

15 Howard Hill (1899-1975), amerykański łucznik i aktor, ustanowił rekord liczby wygranych turniejów terenowych z łukiem (196!), był wykonawcą trików i doradcą technicznym ds. łucznictwa w Hollywood, grał w filmach dokumentujących jego wyprawy łowieckie z łukiem.


Janina

16 Janina Kurkowska-Spychajowa (1901-1979), polska łuczniczka, 38-krotna mistrzyni świata, wielokrotna rekordzistka Polski. Zdobywczyni największej liczby (64!) medali w mistrzostwach świata w historii łucznictwa światowego. W czasie II wojny światowej w 1944 została wywieziona na roboty przymusowe w III Rzeszy, gdzie pracowała w kamieniołomach.


Holles

17 Holles Wilbur Allen jr. (1909-1979), wynalazca łuku bloczkowego (który powstał w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie na polowania za pomocą łuku w USA), został również pierwszym ich producentem.


Thorgal

18 Thorgal Aegirsson jest fenomenalnym łucznikiem, głównym bohaterem francuskojęzycznej serii komiksowej, stworzonej w 1977 r. przez belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme'a i polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, kontynuowanej przez innych rysowników do dziś.


An San

19 An San (ur. 2001), południowokoreańska łuczniczka, potrójna mistrzyni olimpijska z Tokio z 2021 (indywidualnie, w drużynie i w mikście), jako pierwsza zdobyła 3 złote medale w powojennej historii Igrzysk Olimpijskich.